  • Mfr # USSK16-10MM-3/8"-SS
  • Zoro # G000675106
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friciton Bearing
Outside Dia.
0.995 in (25.3 mm)
Bore
10 mm x 0.3750 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
USSK16-10MM-3/8"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
0.995 in (25.3 mm)
Length
3.380 in (85.9 mm)
Set Screw Size
1/4/2020
Yoke Length (LY)
1.688 in (42.9 mm)
Hub Depth
1.190 in (30.2 mm)
Details
Type
Single, Friciton Bearing
Bore
10 mm x 0.3750 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Keyway
3 mm x 3/32 in
Setscrew
1/4-20
Material
303 Stainless Steel
Weight
0.521 lbs
Matching Boot
UBOOT16/25-NI-KIT
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Max Operating Angle
45°
B2 Shaft Penetration
1.190 in (30.2 mm)
B1 Shaft Penetration
1.190 in (30.2 mm)
Rated Torque
315 in-lb (35.6 Nm)
Style
Roud Bore, Set Screw, Keyway
Max. Torque
1575 in-lb (178.0 Nm)
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 10mm x 0.3750" bores, a 0.995" (25.3mm) outer diameter, and a 3.380" (85.9mm) length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.