  • Mfr # USSK24-17MM-14MM-SS
  • Zoro # G800675092
Outside Dia.
38.0 mm
Bore
17 mm x 14 mm
SAE or Metric
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
USSK24-17MM-14MM-SS
Outside Dia.
38.0 mm
Length
108.0 mm
Hub Depth
35.6 mm
Yoke Length (LY)
54.0 mm
Bore
17 mm x 14 mm
SAE or Metric
Metric
Keyway
5 mm x 5 mm
Rated Torque
163.8 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
35.6 mm
B2 Shaft Penetration
35.6 mm
Max. Torque
819.1 Nm
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 17mm x 14mm bores, a 38.0mm outer diameter, and a 108.0mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.