  • Mfr # US24-19MM-1/2"-SS
  • Zoro # G000675342
Outside Dia.
1.495 in (38.0 mm)
Bore
19 mm x 0.5000 in
SAE or Metric
Inch/Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
US24-19MM-1/2"-SS
Outside Dia.
1.495 in (38.0 mm)
Length
4.250 in (108.0 mm)
Hub Depth
1.400 in (35.6 mm)
Yoke Length (LY)
2.125 in (54.0 mm)
Bore
19 mm x 0.5000 in
SAE or Metric
Inch/Metric
B2 Shaft Penetration
1.400 in (35.6 mm)
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
B1 Shaft Penetration
1.400 in (35.6 mm)
Max. Torque
7250 in-lb (819.1 Nm)
Rated Torque
1450 in-lb (163.8 Nm)
Description
This Ruland single friction bearing universal joint has 19mm x 0.5000" bores, a 1.495" (38.0mm) outer diameter, and a 4.250" (108.0mm) length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single friction bearing universal joint is manufactured in the USA.