  • Mfr # USSK32-24MM-5/8"-SS
  • Zoro # G300675035
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friciton Bearing
Outside Dia.
1.995 in (50.7 mm)
Bore
24 mm x 0.6250 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Setscrew
3/8-16
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
USSK32-24MM-5/8"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
1.995 in (50.7 mm)
Length
5.500 in (139.7 mm)
Yoke Length (LY)
2.750 in (69.9 mm)
Hub Depth
1.700 in (43.2 mm)
Set Screw Size
3/8/2016
Details
Type
Single, Friciton Bearing
Bore
24 mm x 0.6250 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Setscrew
Keyway
8 mm x 3/16 in
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Material
303 Stainless Steel
Weight
3.375 lbs
Style
Roud Bore, Set Screw, Keyway
Max Operating Angle
45°
B1 Shaft Penetration
1.700 in (43.2 mm)
Max. Torque
15600 in-lb (1762.6 Nm)
Matching Boot
UBOOT32/51-NI-KIT
Rated Torque
3120 in-lb (352.5 Nm)
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
B2 Shaft Penetration
1.700 in (43.2 mm)
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 24mm x 0.6250" bores, a 1.995" (50.7mm) outer diameter, and a 5.500" (139.7mm) length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.