  • Mfr # USSK40-32MM-25MM-SS
  • Zoro # G300676001
Outside Dia.
63.4 mm
Bore
32 mm x 25 mm
SAE or Metric
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
USSK40-32MM-25MM-SS
Outside Dia.
63.4 mm
Length
177.8 mm
Hub Depth
53.1 mm
Yoke Length (LY)
88.9 mm
Bore
32 mm x 25 mm
SAE or Metric
Metric
Keyway
10 mm x 8 mm
Rated Torque
525.4 Nm
Max. Torque
2626.9 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
53.1 mm
B2 Shaft Penetration
53.1 mm
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 32mm x 25mm bores, a 63.4mm outer diameter, and a 177.8mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.