  • Mfr # US40-35MM-28MM-SS
  • Zoro # G100675440
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friction Bearing
Outside Dia.
63.4 mm
Bore
35 mm x 28 mm
SAE or Metric
Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
US40-35MM-28MM-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
63.4 mm
Length
177.8 mm
Yoke Length (LY)
88.9 mm
Hub Depth
53.1 mm
Details
Type
Single, Friction Bearing
Bore
35 mm x 28 mm
SAE or Metric
Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Material
303 Stainless Steel
Weight
6.696 lbs
Max Operating Angle
45°
B2 Shaft Penetration
53.1 mm
B1 Shaft Penetration
53.1 mm
Rated Torque
525.4 Nm
Max. Torque
2626.9 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Style
Round Bore
Matching Boot
UBOOT40/64-NI-KIT
Description
This Ruland single friction bearing universal joint has 35mm x 28mm bores, a 63.4mm outer diameter, and a 177.8mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single friction bearing universal joint is manufactured in the USA.