  • Mfr # 552-16H-FW
  • Zoro # G9809676
/ea
Key Features
Overall Height
66 in
Overall Width
35 in
Material
Steel
Color
Green
Load Capacity
780 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
552-16H-FW
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
66 in
Overall Width
35 in
Wheel Diameter
16 in
Max. Tank Dia. Acetylene
12 1/2 in
Tool Tray Width
22 1/2 in
Wheel Width
4 in
Overall Depth
Max. Tank Dia. Oxygen
9 1/2 in
Tool Tray Height
29 in
Base Plate Dimensions
13 x 24 in
Height
75 in
Width
38"
Handle Height
46 in
Axle-Mounted Wheel Dia.
16 in
Overall HxWxD
66 in x 35 in x 12 1/2 in
Axle Dia.
3/4 in
Overall Height - Cylinder Lowered
66 in
Lifting Ring Inside Diameter
3 in
Securing Mechanism Height
26 in
Firewall Thickness
1 in
Axle-Mounted Wheel Width
4 in
Overall Height - Cylinder Raised
66 in
Nose Plate Thickness
3/32 in
Deck Height
1/2 in
Nose Plate Depth
13 in
For Maximum Container Diameter
Nose Plate Width
24 in
For Maximum Cylinder Diameter
Nose Plate WxD
13 in x 24 in
Details
Material
Steel
Color
Green
Load Capacity
780 lb
Item
Firewall Welding Cylinder Hand Truck
Wheel Type
Pneumatic
Handle Type
Continuous Frame Flow-Back
Assembled
Yes
Hand Truck Handle Type
Continuous Frame
Cylinder Capacity
2
Finish
Powder Coated
Includes
Steel Band to Cylinder, Lockable Toolbox, Firewall
Wheel Bearings
Ball
Standards
OSHA 1910.253
Compatible with Product Type
Welding Cylinders and Torches
Axle-Mounted Wheel Bearings
Ball Bearing
Cylinder Orientation
Side by Side
Nose Plate Profile
Standard
Axle-Mounted Wheel Type
Pneumatic
Hub Position
Offset
Non-Marking Axle-Mounted Wheels
No
Frame Material
Securing Mechanism
Perma Clamp
Axle-Mounted Wheel/Tread Material
Rubber
Includes Stair Climber
Without Stair Climber
Weight
196 lb
Nose Plate Material
Frame Finish
Powder Coated
Caster/Wheel Mounting Location
2-Wheel
Firewall Rating
1-hour
Nose Plate Type
Solid Straight
Includes Foot Assist
Without Foot Assist
For Surface Type
Concrete, Grass, Wood
Features
Perfect For Large Construction And Industrial Sites
Brake Type
No Caster Brake
Includes Firewall
Yes
Includes Lift Ring
With Lift Ring
Caster/Wheel Configuration
(2) Axle-Mounted
Includes Lever Pushoff
Without Lever Pushoff
Frame Type
Rounded Back
Type
Standard
Description
2, Overall Height 66 in, Overall Width 35 in, Overall Depth 13 in, Load Capacity 780 lb, Securing Mechanism Perma Clamp, Caster/Wheel Configuration (2) Axle-Mounted, Axle-Mounted Wheel Type Pneumatic, Axle-Mounted Wheel/Tread Material Rubber, Axle-Mounted Wheel Dia. 16 in, Handle Type Flow-Back, Includes Firewall Yes, Includes Foot Assist Without Foot Assist, Includes Lever Pushoff Without Lever Pushoff, Includes Lift Ring With Lift Ring, Frame Type Rounded Back, Frame Material Steel