  • Mfr # GK014BL/9H
  • Zoro # G0078170
/ea
Color
Blue
Max. Use Voltage (AC)
1,000V AC
Max. Use Voltage (DC)
1,500V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GK014BL/9H
Glove Size
9-1/2
Length
14 in
Glove Length
14 in
Size - Numeric
9 1/2
Color
Blue
Max. Use Voltage (AC)
1,000V AC
Max. Use Voltage (DC)
1,500V DC
Voltage Class
Class 0
Includes
Glove Bag, Pair of Leather Protectors, Pair of Rubber Electrical-Insulating Gloves
Cuff Color
Brand and Series
Salisbury GK014BL
Max. Use Voltage
1,000 V AC / 1,500 V DC
Proof Test Voltage (AC)
5,000V AC
Series
GK014BL
Proof Test Voltage (DC)
10,000V DC
Electrical Insulating Type
Type II
Description
Electrical-Insulating Glove Kit, Brand and Series Salisbury GK014BL, Blue, Cuff Color Blue, Cuff Style Straight, Electrical Insulating Type Type II, Glove Hand Style Left and Right, Glove Length 14 in, Glove Materials Rubber, Glove Size 9-1/2, Includes Glove Bag, Pair of Leather Protectors, Pair of Rubber Electrical-Insulating Gloves, Max. Use Voltage 1,000 V AC / 1,500 V DC, Max. Use Voltage (AC) 1,000V AC, Max. Use Voltage (DC) 1,500V DC, Proof Test Voltage (AC) 5,000V AC