  • Mfr # E014BL/8H
  • Zoro # G0078189
Color
Blue
Max. Use Voltage (AC)
1,000V AC
Max. Use Voltage (DC)
1,500V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E014BL/8H
Glove Size
8 1/2
Length
14 in
Glove Length
14 in
Size - Numeric
8 1/2
Color
Blue
Max. Use Voltage (AC)
1,000V AC
Max. Use Voltage (DC)
1,500V DC
Max. Use Voltage
1000V AC/1500V DC
Brand and Series
Salisbury E014BL
Proof Test Voltage (AC)
5,000V AC
Electrical Insulating Type
Type II
Proof Test Voltage (DC)
20,000V DC