  • Mfr # QN55QN90CAFXZA
  • Zoro # G111787903
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
48.30 in (1227 mm)
Height with Stand
30.20 in
VESA Mount Compatible
Yes
Product Type
Smart LED-LCD TV
PC Streaming
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QN55QN90CAFXZA
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
48.30 in (1227 mm)
Height with Stand
30.20 in
Height
27.80 in (706 mm)
Depth
1.10 in (28 mm)
Depth with Stand
9.30 in
Screen Size Class
55 in
Viewable Screen Size
54.6 in
Width with Stand
48.30 in
Details
VESA Mount Compatible
Product Type
Smart LED-LCD TV
PC Streaming
Standard Refresh Rate
120 Hz
Operating System
Tizen
Environmentally Friendly
Input Frequency
60 Hz
Backlight Technology
Neo QLED
Digital Tuner
ATSC 3.0, ClearQAM
Input Voltage
120 V AC
Energy Star
Energy Consumption per Year
142 kWh
RMS Output Power
60 W
Service Type
TV Plus
Interactive Features
Voice Assistant, Voice Guidance
Electronic Program Guide
Ethernet
VESA Mount Standard
200 x 200
Product Color
Titan Black
Package Contents
55" Class QN90C Samsung Neo QLED 4K Smart TV (2023), Remote Control, Power Cable, User Manual, E-Manual