  • Mfr # VLS1P063D2S
  • Zoro # G0858512
/ea
Key Features
Contact Form
1NO
Voltage
690V AC
Number of Poles
1
Amps
63
IP Rating
20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VLS1P063D2S
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width
0.91 in
Depth
1.72 in
Height
3.94 in
Details
Item
Additional pole
Contact Form
1NO
Voltage
690V AC
Number of Poles
1
Amps
63
IP Rating
20
Use
For Isolation
Standards
IEC 60947-3, CSA C22.2 No 4, UL98
Color
Gray
[Ith] Conventional Free Air Thermal Current
63 A (at 55°C)
Contact Operation
simultaneous
Electrical Durability
30000 cycles AC-21
Mounting Support
door
Rated Conditional Short-Circuit Current
50 kA 400 V 63 A gG
Fire Resistance
960°C IEC 60695-2-11
Network Frequency
50/60 Hz
Device Short Name
VLS1P
Suitability For Isolation
yes
Performance Level
high performance
Mechanical Robustness
vibrations 2...100 Hz Fc 0.7 g) IEC 60068-2-6, shocks 11 ms Ea 15 gn) IEC 60068-2-27
Range Compatibility
TeSys TeSys VARIO LS VLS3P
Rated Operational Power In W
30 kW 400 V AC-23A), 45 kW 500 V AC-23A), 45 kW 690 V AC-23A)
Mechanical Durability
30000 cycles
Poles Description
1P
[Icm] Rated Short-Circuit Making Capacity
3550 A 690 V
Contacts Type And Composition
Network Type
AC
Connections - Terminals
[Ithe] Conventional Enclosed Thermal Current
63 A
Ambient Air Temperature For Operation
-25-55°C
Intermittent Duty Class
class 120 - 60 %
Tightening Torque
power circuit 5-6 N.m screw clamp terminals
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV
Ip Degree of Protection
IP20 conforming to IEC 60529
Making Capacity
94.5 A 690 V AC-21A, 189 A 690 V AC-22A, 630 A 690 V AC-23A
[Ie] Rated Operational Current
60 A Ue: 600 V UL98, 63 A AC-21A Ue: 400 V, 63 A AC-21A Ue: 500 V, 63 A AC-21A Ue: 690 V, 63 A AC-22A Ue: 400 V, 63 A AC-22A Ue: 500 V, 63 A AC-22A Ue: 690 V, 63 A AC-23A Ue: 400 V, 63 A AC-23A Ue: 500 V, 47 A AC-23A Ue: 690 V
[Ue] Rated Operational Voltage
690 V AC 50/60 Hz
Breaking Capacity
94.5 A 690 V AC-21A), 189 A 690 V AC-22A), 504 A 690 V AC-23A)
Range
TeSys
Mounting Location
right, left
[Icw] Rated Short-Time Withstand Current
2500 A 690 V 1 s
Conventional Free Air Thermal Current
63 A (at 131°F (55°C))
Product Or Component Type
additional pole
Ip Degree Of Protection
IP20 conforming to IEC 60529
Product Certifications
cULus || GL
Rated Operational Current
Description
Additional pole, Use For Isolation, 63 Amps, Voltage 690V AC, 20 IP Rating, Number of Poles 1, Contact Form 1NO, Height 3.94 in, Width 0.91 in, Depth 1.72 in, Standards IEC 60947-3, CSA C22.2 No 4, UL98