  • Mfr # LUCD32BL
  • Zoro # G0561849
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coil Voltage
24V DC
Standards
Features
Operating Voltage
690V AC
Resistance To Fast Transients
2 kV 3 serial link IEC 61000-4-4; 4 kV 4 all circuits except for serial link IEC 61000-4-4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LUCD32BL
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Width
45 mm
Overall Depth
60 mm
Overall Height
66 mm
Details
Item
Advanced Control Unit
Coil Voltage
24V DC
Standards
Features
Operating Voltage
690V AC
Resistance To Fast Transients
IP Degree Of Protection
Fire Resistance
1760°F (960°C) parts supporting live components IEC 60695-2-12; 1202°F (650°C) IEC 60695-2-12
Main Function Available
Resistance To Radiated Fields
9.14 V/m (10 V/m) 3 IEC 61000-4-3
Operating Altitude
6561.68 ft (2000 m)
Ambient Air Temperature For Storage
-40 to 185°F (-40 to 85°C)
Control Circuit Voltage
24 V DC
Fixing Mode
Plug-in front face)
Heat Dissipation
3 W control circuit with LUB32; 3 W control circuit with LUB38
Shock Resistance
10 gn power poles open IEC 60068-2-27; 15 gn power poles closed IEC 60068-2-27
Motor Power KW
15 kW 400 to 440 V AC 50/60 Hz; 15 kW 500 V AC 50/60 Hz; 18.5 kW 690 V AC 50/60 Hz
Phase Failure Sensitivity
Yes
Immunity To Radioelectric Fields
10 V IEC 61000-4-6
Thermal Overload Class
Class 20 40 to 60 Hz -13 to 158°F (-25 to 70°C) IEC 60947-6-2; Class 20 40 to 60 Hz -13 to 158°F (-25 to 70°C) UL 508
Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV IEC 60947-6-2
Protective Treatment
TH IEC 60068
Safe Separation Of Circuit
400 V SELV between the control and auxiliary circuits IEC 60947-1; 400 V SELV between the control or auxiliary circuit and the main circuit IEC 60947-1
Vibration Resistance
2 gn 5 to 300 Hz power poles open IEC 60068-2-6; 4 gn 5 to 300 Hz power poles closed IEC 60068-2-6
Operating Time
Tripping Threshold
14.2 x Ir +/- 20%
Product Name
TeSys Ultra
Immunity To Microbreaks
3 ms
Control Circuit Voltage Limits
20 to 27 V DC 24 V in operation; 14.5 V DC 24 V drop-out
Compatibility Code
LUCD
Immunity To Voltage Dips
70% / 500 ms IEC 61000-4-11
Utilisation Category
AC-41; AC-43; AC-44
Resistance To Electrostatic Discharge
8 kV 3 in open air IEC 61000-4-2; 8 kV 4 on contact IEC 61000-4-2
Typical Current Consumption
220 mA 24 V DC I maximum while closing with LUB32; 220 mA 24 V DC I maximum while closing with LUB38; 80 mA 24 V DC I rms sealed with LUB32; 80 mA 24 V DC I rms sealed with LUB38
Rated Insulation Voltage
690 V IEC 60947-6-2; 600 V UL 60947-4-1; 600 V CSA C22.2 No 60947-4-1
Reset Type
Manual
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Phase
Three
Maximum Overload Relay Current Setting
32 A
Frequency
40 to 60 Hz
Compatible Manufacturer Model Number
Description
Advcntrlunitcl203Ph 832A 24Vdc