  • Mfr # 725BXXBC3ML-24D
  • Zoro # G3178962
Mounting Style
DIN Rail & Top Flange
Electrical Connection
Quick Connect
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
725BXXBC3ML-24D
Overall Height - Relay
1.94 in
Dimensions
1.94"H, 2.67"W, 1.30"D
Overall Depth
1.94 in
Body Width
2.67 in
Body Depth
1.94 in
Flat Pin Width
0.25 in
Body Height
1.3 in
Depth
1.94 in (49.4 mm)
Width
1.37 in (34.9 mm)
Mounting Style
DIN Rail & Top Flange
Electrical Connection
Quick Connect
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
25 A
Contact Rating (AC)
25 A @ 240/277V
Contact Rating (DC)
25 A @ 28/30V
Power Consumption - Relay
2.5 W
Contact Amp Rating (Resistive)
25A @ 277VAC/30VDC
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
Features
2hp @ 277V AC, LED & Button
Operating Current
25 A at 240V AC (General Purpose), 25 A at 240V AC (Resistive Load), 25 A at 277V AC (Resistive Load), 25 A at 28V DC (Resistive Load), 25 A at 30V DC (Resistive Load)
IP Rating
IP40
Mechanical Operating Durability
Maximum Switching Voltage
240V, 277V
Minimum Switching Current
100 mA
Coil Resistance
300 ohm
Dielectric Strength
2,000V AC Between Poles, 4,000V AC Between Coil and Contact
Status Indicator
LED Indicator
Input Voltage
19.2 to 26.4V DC
Electrical Operating Durability
Horsepower @ 120V AC
1 hp
Horsepower @ 240V AC
Power Consumption
1.9 W
Push-To-Test Method
Test Button
Ambient Air Temperature for Storage
-67 to 212°F (-55 to 100°C)
Average Coil Consumption
1.90 W
Rated Power in HP
1 hp 120 V AC; 2 hp 277 V AC
ambient temperature range - operational
-4 to 131°F (-20 to 55°C)
Nominal input voltage
19.2...26.4 V DC
Rated power in W
1.3 kW 120 V tungsten
Connections - terminals
Quick-connect terminal strips 6.35 x 0.8 mm
Description
Enclosed Power Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V DC, Contact Form DPST-NO, Current Rating 25 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.25 in, Number of Pins 6, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 25 A @ 240/277V, Contact Rating (DC) 25 A @ 28/30V, Horsepower @ 120V AC 1 hp, Horsepower @ 240V AC 2 hp, Mounting Style DIN Rail & Top Flange, Push-To-Test Method Test Button, Body Depth 1.94 in, Body Height 1.3 in, Body Width 2.67 in, Coil Resistance 300 ohm