  • Zoro # G0040236
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Power Required
24V DC
Number of Inputs
4
Number of Outputs
0
For Use With
Modicon Mfr. No.M221 PLC
Includes
Terminal Block
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TM3TI4G
Zoro #
G0040236
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Width
23.6 mm
Depth
70 mm
Height
90 mm
Overall Depth
2.76 in
Overall Height
3.54 in
Overall Width
0.93 in
Details
Item
Analog Input Module
Power Required
24V DC
Number of Inputs
4
Number of Outputs
0
For Use With
Modicon Mfr. No.M221 PLC
Includes
Terminal Block
Features
Capable of Controlling Variable Speed Drives
Product Type
Analog Input Module
Standards
EN/IEC 61131-2 || EN/IEC 61010-2-201
Local Signalling
for PWR 1 LED (green)
Ambient Air Temperature For Operation
-10-55°C horizontal installation || -10-35°C vertical installation
Permissible Continuous Overload
13 V voltage || 40 mA current
Insulation
between input and supply 1500 V AC || between input and internal logic 500 V AC
Resistance To Electrostatic Discharge
8 kV in air EN/IEC 61000-4-2 || 4 kV on contact EN/IEC 61000-4-2
Operating Altitude
0 to 6561.68 ft (0 to 2000 m)
Resistance To Electromagnetic Fields
10 V/m 80 MHz to 1 GHz EN/IEC 61000-4-3 || 3 V/m 1.4 GHz to 2 GHz EN/IEC 61000-4-3 || 1 V/m 2 GHz to 3 GHz EN/IEC 61000-4-3
Electromagnetic Emission
Immunity To Microbreaks
10 ms
Shock Resistance
15 gn 11 ms
Range Compatibility
Modicon M221 || Modicon M241 || Modicon M251 || Modicon M262
Relative Humidity
10-95 %, without condensation in operation) || 10-95 %, without condensation in storage)
Conversion Time
Marking
CE
Non-Linearity
+/- 0.2 %FS
Storage Altitude
0-3000 m
Product Certifications
CE || UKCA || RCM || EAC || cULus
Absolute Accuracy Error
Vibration Resistance
3.5 mm 5-8.4 Hz DIN rail || 3 gn 8.4-150 Hz DIN rail
Current Consumption
45 mA 5 V DC via bus connector || 50 mA 5 V DC via bus connector || 35 mA 24 V DC via external supply || 40 mA 24 V DC via external supply
Lsb Value
2.44 mV 0 to 10 V voltage || 4.88 mV - 10 to 10 V voltage || 4.88µA 0 to 20 mA current || 3.91µA 4 to 20 mA current || 0.1°C temperature probe || 0.1°C thermocouple
Analogue Input Resolution
16 bits || 15 bits + sign
Supply Voltage Limits
20.4-28.8 V
Cross Talk
<= 1 LSB
Ambient Air Temperature For Storage
-25-70°C
Electrical Connection
10 x 1.5 mm² removable screw terminal block pitch 3.81 mm for inputs and supply || 10 x 1.5 mm² removable screw terminal block pitch 3.81 mm for inputs
[Us] Rated Supply Voltage
24 V DC
Mounting Support
Temperature Drift
+/- 0.01 %FS/°C
Product Or Component Type
Repeat Accuracy
+/-0.5 %FS
Pollution Degree
2
Type Of Cable
twisted shielded pairs cable <30 m input
Analogue Input Number
Input Impedance
<= 50 Ohm current || >= 1 MOhm voltage || >= 1 MOhm thermocouple || >= 1 MOhm temperature probe
Resistance To Conducted Disturbances
10 V 0.15 to 80 MHz EN/IEC 61000-4-6 || 3 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz) Marine specification (LR, ABS, DNV, GL)
Resistance To Fast Transients
1 kV EN/IEC 61000-4-4 I/O)
Analogue Input Type
current 4 to 20 mA || current 0 to 20 mA || voltage 0 to 10 V || voltage - 10 to 10 V || thermocouple - 200 to 1000°C thermocouple J || thermocouple - 200 to 1300°C thermocouple K || thermocouple 0 to 1760°C thermocouple R || thermocouple 0 to 1760°C thermocouple S || thermocouple 0 to 1820°C thermocouple B || thermocouple - 200 to 400°C thermocouple T || thermocouple - 200 to 1300°C thermocouple N || thermocouple - 200 to 800°C thermocouple E || thermocouple 0 to 2315°C thermocouple C || Pt 100 temperature probe - 200 to 850°C || Pt 1000 temperature probe - 200 to 600°C
Resistance To Magnetic Fields
30 A/m EN/IEC 61000-4-8
Ip Degree Of Protection
IP20
Surge Withstand
1 kV power supply common mode EN/IEC 61000-4-5 || 0.5 kV power supply differential mode EN/IEC 61000-4-5 || 1 kV input common mode EN/IEC 61000-4-5
Sampling Duration
10 ms voltage/current || 100 ms voltage/current || 100 ms thermocouple || 100 ms temperature probe
Compatible Product Type
Programmable Logic Controllers
Input Type
(4) Analog
Current Rating
20 mA
Compatible with Series
Modicon, M221, M241, M251, M262
Mounting Style
Panel
Compatible with Brand
Schneider
Wire Connection Type
Screw Clamp
Description
Analog Input Module, Number of Inputs 4, For Use With Modicon Mfr. No.M221 PLC, Number of Outputs 0, Includes Terminal Block, Power Required 24V DC, Features Capable of Controlling Variable Speed Drives, Product Type Extension Module, Current Rating 20 mA, Mounting Style Panel, Wire Connection Type Screw Clamp