  • Mfr # 389FXAXC1-24D
  • Zoro # G2468523
/ea
Key Features
Mounting Style
Flange Mount
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
5
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
389FXAXC1-24D
Country of Origin
China
Dimensions
Dimensions
2.90"H, 1.53"W, 1.40"D
Overall Height - Relay
2.9 in
Body Width
1.4 in
Body Height
2.66 in
Overall Depth
2.9 in
Body Depth
1.4 in
Details
Item
Enclosed Power Relay
Mounting Style
Flange Mount
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
5
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
25 A
Contact Form
SPDT
Contact Rating (AC)
20 A @ 277V, 22 A @ 120V, 25 A @ 250/300V, 5 A @ 600V
Contact Rating (DC)
13 A @ 28V, 15 A @ 28V
Number of Poles
1
Coil Rating
3.5VA, 1.4W
Standards
CE Certified, CSA Certified, cURus
Contact Material
Silver Alloy
Features
1hp @ 480-600V, Flag Indicator
Contact Amp Rating (Resistive)
25A @ 300VAC, 13A @ 28VDC
Hz
50/60
Power Consumption - Relay
3.5 W
Mechanical Operating Durability
Minimum Switching Current
100 mA
Status Indicator
Mechanical Flag
Weight
2.96 oz
Operating Current
13 A at 28V DC (Resistive Load), 15 A at 28V DC-1 (NO/NC), 20 A at 277V AC (Ballast), 22 A at 120V AC (Full Load), 25 A at 250V AC-1 (NO/NC), 25 A at 300V AC (Resistive Load), 5 A at 600V AC (Resistive Load)
Response Time
20 msec
Maximum Switching Voltage
600V AC
Horsepower @ 240V AC
1 1/2 hp
Series
389F Power Series
Power Consumption
1.3 W, 2 VA
Input Voltage
24V DC
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Frequency
50/60 Hz
Motor Rated
Yes
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Coil Resistance
400 ohm
Horsepower @ 120V AC
1 hp
Electrical Operating Durability
Dielectric Strength
1,600V AC Between Contacts, 2,200V AC Between Coil and Contact, 2,200V AC Between Poles
Voltage Range
0.8...1.1 Uc DC
Ambient Air Temperature for Operation
-22 to 131°F (-30 to 55°C)
Power consumption in W
1.3 W DC
Connections Terminals
Quick
Motor Power HP
1.5 hp 200/240 V AC 50/60 Hz; 1 hp 120...200V AC 50/60 Hz; 1 hp 600 V AC 50/60 Hz
Ambient Air Temperature for Storage
-22 to 185°F (-30 to 85°C)
Product Certifications
cURus; CSA; CE
Power consumption in VA
2 VA AC
Contact Composition
1 NC + 1 NO
Drop-out Voltage Threshold
>= 0.1 Uc AC/DC
Push-To-Test Method
No Test Button
Description
Enclosed Power Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V DC, Contact Form SPDT, Current Rating 25 A, Electrical Connection Quick-Connect, Number of Pins 5, Status Indicator Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 20 A @ 277V, 22 A @ 120V, 25 A @ 250/300V, 5 A @ 600V, Contact Rating (DC) 13 A @ 28V, 15 A @ 28V, Horsepower @ 120V AC 1 hp, Horsepower @ 240V AC 1 1/2 hp, Mounting Style Flange, Body Depth 1.4 in, Body Height 2.66 in, Body Width 1.4 in, Coil Resistance 400 ohm