  • Mfr # LC1G1154KUEN
  • Zoro # G010354633
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
100V-250V AC/DC
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Spring Type
Number of Auxillary Contacts
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LC1G1154KUEN
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
5.63 in
Overall Depth
7.6 in
Overall Height
7.6 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
100V-250V AC/DC
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Spring Type
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
IP Rating
IP20
Series
TeSys Giga
Contactor Style
IEC
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Phase
Single
Maximum Voltage Rating
1000V AC
Mechanical Operating Durability
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Embedded Surge Suppressor
No
Mounting Style
Plate
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Frequency
50/60 Hz
Full Load Current - Resistive
250 A
Full Load Current - Inductive
115 A
Description
The SCHNEIDER ELECTRIC - IEC Magnetic Contactor is a single-phase, 4-pole device suitable for various applications. Rated for operation within the specified voltage ranges of 100V-250V AC/DC, this contactor has an IP rating of IP20. It's part of the TeSys Giga series and adheres to multiple standards including CSA C22.2 No 60947-4-1, EN/IEC 60947-4-1, EN/IEC 60947-5-1, JIS C8201-4-1, JIS C8201-5-1, UL 60947-4-1.
Key features include:
  • Load Amps: The device is rated for inductive loads up to 210A and resistive loads up to 250A.
  • Mounting Style & Dimensions: Suitable for plate mounting style with overall dimensions being Depth:7.6 in x Height:7.6 in x Width:5.63 in