  • Mfr # LC1G3304KUEN
  • Zoro # G310354401
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
100V-250V AC/DC
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Spring Type
Number of Auxillary Contacts
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LC1G3304KUEN
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Depth
4.8 in
Overall Width
7.28 in
Overall Height
8.86 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
100V-250V AC/DC
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Spring Type
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
IP Rating
IP20
Series
TeSys Giga
Frequency
50/60 Hz
Contactor Style
IEC
Mechanical Operating Durability
Mounting Style
Plate
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Phase
Single
Maximum Voltage Rating
1000V AC
Embedded Surge Suppressor
No
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Full Load Current - Inductive
330 A
Full Load Current - Resistive
440 A
Description
IEC Magnetic Contactor, Schneider Electric. 4-pole device with two auxiliary contacts (1NC/1NO) and a coil voltage range of 100–250V AC/DC. Rated for operation within the specified voltage ranges; compatible with standard control panel configurations.
Auxiliary contacts: 2 total (1NC/1NO)
  • Coil voltage: 100–250V AC/DC
  • Contactor style: IEC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • IP rating: IP20
  • Includes auxiliary contacts: Yes
  • Item: IEC Magnetic Contactor
  • Maximum voltage rating: rated for use at voltages up to the specified maximum of 1000V AC under normal operating conditions
  • Minimum operating temperature: -13 Degrees F
  • Mounting style: Plate
  • Number of auxiliary contacts: 2
  • Number of poles: 4
  • Overall depth: 4.8 in
  • Overall height: 8.86 in
  • Overall width: 7.28 in