  • Mfr # LC1D65AJD
  • Zoro # G0849689
Coil Voltage
12V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LC1D65AJD
Country of Origin
France
Overall Depth
120 mm
Overall Height
122 mm
Overall Width
55 mm
Coil Voltage
12V DC
Series
LC1D, TeSys, TeSys Deca
HP @ 3 Phase - 575V
50 hp
Includes
Everlink Power Connections
Features
Built-In Bi-Directional Peak Limiting Diode Suppressor
Application
Motor Control, Resistive Load
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Max. Operating Watts
11 kW (at 400V AC 50/60 Hz AC-4), 18.5 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3), 30 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz AC-3), 37 kW (at 500V AC 50/60 Hz AC-3), 37 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3), 18.5 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3e), 30 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz AC-3e), 37 kW (at 500V AC 50/60 Hz AC-3e), 37 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3e)
Shock Resistance
10 G for 11 ms (Contactor Open), 15 G for 11 ms (Contactor Closed)
Rated Insulation Volts
600/690V
Electrical Durability
0.5 Mcycles (80 A, AC-1, Less than 440 V); 1.45 Mcycles (65 A, AC-3, Less than 440 V); 1.45 Mcycles (65 A, AC-3e, Less than 440 V)
Rated Making Capacity
140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit), 1000 A @ 440V (Power Circuit)
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Pollution Degree 3
Rated Breaking Capacity
1000 A @ 440V
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Impulse Withstand Voltage
6 kV
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 125 A (Type 1 Power Circuit), 125 A (Type 2 Power Circuit)
Impedance
1.5 mOhm
Tightening Torque
1.7 Nm (Control Circuit), 2.5 to 8 Nm (Power Circuit)
Rated Short-Time Withstand Current
520 A (at 40°C for 10 s Power Circuit), 900 A (at 40°C for 1 s Power Circuit), 110 A (at 40°C for 10 min Power Circuit), 260 A (at 40°C for 1 min Power Circuit), 100 A (For 1 s Signalling Circuit), 120 A (For 500 ms Signalling Circuit), 140 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Net Weight
0.935 kg
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Operating Time
42.5 to 57.5 ms (Closing), 16 to 24 ms (Opening)
Mechanical Durability
10 Mcycles
3600 cycles per hr
Mechanical Robustness
Protective Treatment
THIEC 60068-2-30
Utilisation Category
AC-4, AC-1, AC-3, AC-3e
Climatic Withstand
IACS E10 exposure to damp heat, IEC 60947-1 Annex Q category D exposure to damp heat
Contactor Application
resistive load, motor control
Control Circuit Type
DC standard
[Icw] Rated Short-Time Withstand Current
640 A 40°C - 10 s for power circuit, 900 A 40°C - 1 s for power circuit, 110 A 40°C - 10 min for power circuit, 260 A 40°C - 1 min for power circuit, 100 A - 1 s for signalling circuit, 120 A - 500 ms for signalling circuit, 140 A - 100 ms for signalling circuit
Operating Altitude
0...9842.52 ft (0...3000 m)
Protective Cover
with
Time Constant
34 ms
Fire Resistance
850°C IEC 60695-2-1
Pole Contact Composition
3 NO
Maximum Operating Rate
3600 cyc/h 60°C
Power Dissipation Per Pole
9.6 W AC-1, 6.3 W AC-3, 6.3 W AC-3e
[Ui] Rated Insulation Voltage
power circuit 600 V CSA, power circuit 600 V UL, signalling circuit 690 V IEC 60947-1, signalling circuit 600 V CSA, signalling circuit 600 V UL, power circuit 690 V IEC 60947-4-1
Auxiliary Contacts Type
mechanically linked 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1, mirror contact 1 NC IEC 60947-4-1
Full Load Current - Resistive
80 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
40 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
10 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
20 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
20 hp
Full Load Current - Inductive
65 A
Ambient Air Temperature For Operation
-40-60°C, 60-70°C with derating
Mounting Style
Plate, Rail
Inrush Power in W
19-19 W 20°C)
Conventional Free Air Thermal Current
10 A (at 60°C Signalling Circuit), 80 A (at 60°C Power Circuit)
Rated Operational Voltage
power circuit <= 690 V AC 25...400 Hz, power circuit <= 300 V DC
Rated Operational Current
80 A (at <60°C) at <= 440 V AC AC-1 for power circuit, 65 A (at <60°C) at <= 440 V AC AC-3 for power circuit, 65 A (at <60°C) at <= 440 V AC AC-3e for power circuit
Hold-In Power Consumption in W
7.4-7.4 W 20°C
Maximum Voltage Rating
690V AC, 300V DC
Description
The Schneider Electric IEC Magnetic Contactor is a 3-pole, non-reversing device with a built-in 12 V DC coil. It includes a 1NC/1NO auxiliary contact and uses screw clamp terminals for the control circuit, with EverLink BTR screw connectors for the power circuit. The unit is part of the TeSys Deca range (LC1D) and includes a protective cover.
Key features
  • Coil Voltage: 12 V DC
  • Poles and auxiliary contacts: 3P; 1NC/1NO (mechanically linked 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1)
  • Reversing capability: Non-Reversing
  • Protection and enclosure: Protective cover included; IP20 front face
  • Physical and product family: Range TeSys Deca; Series LC1D; Depth 120 mm, Height 122 mm, Width 55 mm; Net weight 0.935 kg