  • Mfr # LC1G800LSEA
  • Zoro # G710190357
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
200V-500V AC/DC
Number of Poles
3
Terminal Connection Type
Spring Type
Number of Auxillary Contacts
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LC1G800LSEA
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Depth
10.47 in
Overall Width
8.31 in
Overall Height
15.3 in
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
200V-500V AC/DC
Number of Poles
3
Terminal Connection Type
Spring Type
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
IP Rating
IP20
Series
TeSys Giga
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Maximum Voltage Rating
1000V AC
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Contactor Style
IEC
Embedded Surge Suppressor
No
Mechanical Operating Durability
Frequency
50/60 Hz
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Mounting Style
Plate
Phase
Single
Full Load Current - Resistive
1,050 A
Full Load Current - Inductive
800 A
Description
The IEC Magnetic Contactor from Schneider Electric is an electrically operated switching device that opens or closes power circuits in accordance with IEC standards. It is a 3-pole unit with auxiliary contacts configured as 1NC/1NO (2 total) and is powered by a coil rated for 200–500 V AC/DC. The device uses a plate mounting with spring-type terminals and is part of the TeSys Giga family, rated for operation within the specified control configurations.
Coil voltage: 200–500 V AC/DC
  • Auxiliary contacts: 2 total (1NC/1NO)
  • Poles: 3
  • Terminal connection type: Spring Type
  • Mounting style: Plate
  • Phase: Single
  • Rated for operation up to 1000 V AC in accordance with applicable standards
  • IP rating: IP20
  • Embedded surge suppressor: No
  • Frequency: 50/60 Hz
  • has a mechanical lifespan based on standard testing procedures
  • Minimum operating temperature: -13°F
  • Maximum operating temperature: 140°F
  • Rated for continuous operation at a 900 A inductive full-load current under specified conditions
  • Full Load Current - Inductive: 800 A
  • Rated for continuous operation at a 1,050 A resistive full-load current under specified conditions
  • Full Load Current - Resistive: 1,050 A
  • Overall dimensions (W x H x D): 8.31 in x 15.3 in x 10.47 in