  • Mfr # LC2D25BNE
  • Zoro # G6049729
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V-60V AC/DC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LC2D25BNE
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Width
3.54 in
Overall Depth
3.62 in
Overall Height
3.35 in
Working Height
Up to 9842.52 ft
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V-60V AC/DC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
Frame / Series / Class / Code
TeSys
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Yes
HP @ 3 Phase - 575V
20 hp
Series
TeSys Deca
IP Rating
IP20
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Electrical Operating Durability
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Resistance Properties
Fire Resistant, Insulation Resistant
Contactor Style
IEC
Number of Normally Open Main Contacts
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
20 hp
Mounting Style
DIN Rail, Plate
Maximum Voltage Rating
690V AC
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Embedded Surge Suppressor
No
Full Load Current - Inductive
25 A
Full Load Current - Resistive
40 A
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Impedance
2 mOhm
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Mechanical Durability
15 Mcycles
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 63 A (Type 1 Power Circuit), 40 A (Type 2 Power Circuit)
Impulse Withstand Voltage
6 kV
Tightening Torque
1.7 Nm (Control Circuit), 1.7 to 2.5 Nm (Power Circuit)
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Environmental Attributes
Mercury Free, Pollution Degree 3
Watts Loss
0.6W
Net Weight
0.913 kg
Application
Motor Control, Resistive Load
Electrical Durability
2 Mcycles (21 A, AC-3, Less than 440 V); 0.9 Mcycles (40 A, AC-1, Less than 440 V)
Inrush VA
15 VA
Fire Rating
UL 94 V1
Overvoltage Category
CAT III
Max. Operating Watts
5.5 kW (at 220 to 230V AC 50 Hz), 11 kW (at 380 to 400V AC 50 Hz), 11 kW (at 415V AC 50 Hz), 11 kW (at 440V AC 50 Hz), 15 kW (at 500V AC 50 Hz), 15 kW (at 660 to 690V AC 50 Hz)
Rated Short-Time Withstand Current
50 A (at 40°C for 10 min Power Circuit), 120 A (at 40°C for 1 min Power Circuit), 240 A (at 40°C for 10 s Power Circuit), 380 A (at 40°C for 1 s Power Circuit), 100 A (For 1 s Signalling Circuit), 120 A (For 500 ms Signalling Circuit), 140 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Features
Built-In Bi-Directional Peak Limiting; Preassembled with Reversing Power Busbar
Includes Protective Cover
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Non-Overlap Time
1.5 ms
Rated Making Capacity
140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit), 450 A @ 440V (Power Circuit)
Control Circuit Voltage Limits
Shock Resistance
8 G for 11 ms (Contactor Open), 15 G for 11 ms (Contactor Closed)
Operating Time
45 to 55 ms (Closing), 20 to 90 ms (Opening)
Rated Insulation Volts
690V
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Operating Speed
3600 cycles per hr
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Rated Breaking Capacity
450 A @ 440V
Hold VA
0.9 VA
Conventional Free Air Thermal Current
10 A (at 60°C Signalling Circuit), 40 A (at 60°C Power Circuit)
Description
The Schneider Electric IEC Magnetic Contactor is a 3-pole, electrically operated switching device rated for operation within the specified IEC standards. It is capable of reversing operation as specified and features a coil voltage range of 24–60 V AC/DC to operate its contacts, with screw clamp terminals for wiring. It features 1 normally open and 1 normally closed auxiliary contact and is part of the TeSys Deca series.
Poles: 3
  • Reversing: Yes
  • Auxiliary contacts: 1NO/1NC
  • Coil voltage range: 24–60 V AC/DC
  • Electrical connection: Screw Clamp
  • Enclosure: IP20 (if applicable)
  • Mounting: DIN Rail, Plate
  • Maximum voltage rating: 690 V AC (specification only)
  • Full load amps (resistive/inductive): 40 A / 25 A
  • Rated making capacity: 140 A (AC signalling), 250 A (DC signalling), 450 A at 440 V (Power circuit)
  • Electrical durability: electrical durability testing conducted up to specified cycles
  • Mechanical durability: mechanical durability tested up to specified cycles
  • Net weight: 0.913 kg
  • Dimensions (W x H x D): 3.54 in × 3.35 in × 3.62 in