  • Mfr # LC1K0610M7
  • Zoro # G0849375
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
220V AC
Number of Poles
3
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LC1K0610M7
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Working Height
6561.68 ft
Overall Depth
57 mm
Overall Height
58 mm
Overall Width
45 mm
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
220V AC
Number of Poles
3
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
Series
LC1K, TeSys
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Shock Resistance
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Net Weight
0.18 kg
Max. Operating Watts
1.5 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3), 2.2 kW (at 380 to 415V AC 50/60 Hz AC-3), 3 kW (at 440V AC 50/60 Hz AC-3), 3 kW (at 480V AC 50/60 Hz AC-3), 3 kW (at 500 to 600V AC 50/60 Hz AC-3), 3 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3), 1.5 kW (at 400V AC 50/60 Hz AC-4), 1.5 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3e), 2.2 kW(at 380 to 415V AC 50/60 Hz AC-3e), 3 kW (at 440V AC 50/60 Hz AC-3e), 3 kW (at 480V AC 50/60 Hz AC-3e), 3 kW (at 500 to 600V AC 50/60 Hz AC-3e), 3 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3e)
Application
Motor Control
Inrush VA
30 VA
Tightening Torque
0.8 to 1.3 Nm
Hold VA
4.5 VA
Fire Rating
UL 94 V1, NF F 16-101, NF F 16-102
Electrical Durability
1.3 Mcycles (6 A, AC-3, Less than 440 V); 1.3 Mcycles (6 A, AC-3e, Less than 440 V)
Operating Speed
3600 cycles per hr
Rated Making Capacity
110 A
Signalling Circuit Frequency
Less Than 400 Hz
Rated Insulation Volts
600/690V
Impedance
3 mOhm
Watts Loss
1.3W
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Impulse Withstand Voltage
8 kV
IP Rating
IP2X
Environmental Attributes
Mercury Free, Toxic Heavy Metal Free
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Mechanical Durability
10 Mcycles
Fuse Amps
25 A (Power Circuit), 10 A (Signalling Circuit)
Rated Breaking Capacity
110 A @ 415V, 440V, 220 to 230V, 380 to 400 V; 80 A @ 500V; 70 A @ 660 to 690V
Overvoltage Category
CAT III
Rated Short-Time Withstand Current
90 A (at 50°C for 1 s Power Circuit), 85 A (at 50°C for 5 s Power Circuit), 80 A (at 50°C for 10 s Power Circuit), 60 A (at 50°C for 30 s Power Circuit), 45 A (at 50°C for 1 min Power Circuit), 40 A (at 50°C for 3 min Power Circuit), 20 A (at 50°C for 15 min Power Circuit), 80 A (For 1 s Signalling Circuit), 90 A (For 500 ms Signalling Circuit), 110 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Control Circuit Voltage Limits
Operational: 0.85 to 1.1 Uc (at 50°C), Drop-Out: 0.2 to 0.75 Uc (at 50°C)
Operating Time
10 to 20 ms (Coil De-Energisation and NO Opening), 10 to 20 ms (Coil Energisation and NO Closing)
[Ui] Rated Insulation Voltage
power circuit 600 V UL 508, power circuit 690 V IEC 60947-4-1, signalling circuit 690 V IEC 60947-4-1, signalling circuit 690 V IEC 60947-5-1, signalling circuit 600 V UL 508, power circuit 600 V CSA C22.2 No 14, signalling circuit 600 V CSA C22.2 No 14
Auxiliary Contacts Type
instantaneous 1 NO
Device Application
control
Heat Dissipation
1.3-1.3 W
Maximum Operating Rate
3600 cyc/h
Protective Treatment
TC IEC 60068, TC DIN 50016
Mechanical Robustness
Non Overlap Distance
0.5 mm
Ambient Air Temperature For Storage
-50-80°C
Operating Altitude
6561.68 ft (2000 m) without derating
[Icw] Rated Short-Time Withstand Current
90 A 50°C - 1 s for power circuit, 85 A 50°C - 5 s for power circuit, 80 A 50°C - 10 s for power circuit, 60 A 50°C - 30 s for power circuit, 45 A 50°C - 1 min for power circuit, 40 A 50°C - 3 min for power circuit, 20 A 50°C - >= 15 min for power circuit, 80 A - 1 s for signalling circuit, 90 A - 500 ms for signalling circuit, 110 A - 100 ms for signalling circuit
Control Circuit Type
AC 50/60 Hz
Utilisation Category
AC-3, AC-3e, AC-4
Pole Contact Composition
3 NO
Full Load Current - Inductive
6:00 AM
Mounting Style
Plate, Rail
Conventional Free Air Thermal Current
20 A (at 50°C Power Circuit), 10 A (at 50°C Signalling Circuit)
Rated Operational Voltage
power circuit <= 690 V AC <= 400 Hz, signalling circuit <= 690 V AC <= 400 Hz
Control Circuit Voltage
220...230 V AC 50/60 Hz
Inrush Power in VA
30-30 VA (at 20°C)
Maximum Voltage Rating
690V AC
Rated Operational Current
6 A (at <60°C) at <= 440 V AC AC-3 for power circuit, 6 A (at <60°C) at <= 440 V AC AC-3e for power circuit
Description
The Schneider Electric IEC Magnetic Contactor is a TeSys LC1K series, 3-pole device with 1 normally open auxiliary contact and a 220 V AC coil. It switches power circuits in motor control applications and is configured with three normally open main contacts and one normally open auxiliary contact. The unit is rated for operation within the specified voltage ranges (up to 690 V AC) and is rated for use within the specified utilization categories (AC-3, AC-3e, and AC-4).
Coil Voltage: 220 V AC
  • Poles / Main Contacts: 3 poles; 3 NO
  • Auxiliary Contacts: 1 NO (Instantaneous 1 NO)
  • Terminal Connection: Screw Clamp
  • Series: LC1K
  • Rated Voltage (Power Circuit): Up to 690 V AC; Control Circuit: 220–230 V AC 50/60 Hz
  • Mounting: Rail and Plate (Mounts On: Plate, Rail)
  • IP Rating: IP2X
  • Overvoltage Category: CAT III
  • Weight: 0.18 kg
  • Dimensions: Width 45 mm; Height 58 mm; Depth 57 mm
  • Rated Making Capacity: 110 A
  • Rated Insulation Voltage: Power circuit 600/690 V; Signalling circuit 690 V
  • Utilisation Category: AC-3, AC-3e, AC-4
  • Mechanical Durability: 10 Mcycles
  • Electrical Durability: 1.3 Mcycles (6 A, AC-3, <440 V)
  • Rated Short-Time Withstand Current: 90 A (power circuit, 1 s) to 20 A (power circuit, 15 min); 80–110 A (signalling circuit, various short durations)