  • Zoro # G803481133
/ea
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DPE12B7
Zoro #
G803481133
UPC #
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Overall Width
1.77 in
Overall Height
3.03 in
Working Height
Up to 6561.68 ft
Overall Depth
3.39 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
Reversing
No
Enclosure NEMA Rating
3R; 4
Frame / Series / Class / Code
TeSys
HP @ 3 Phase - 575V
7 1/2 hp
Special Features
Overvoltage Category III; Minimum Switching Voltage 17 V Signalling Circuit; Insulation Resistance 10 MOhm Signalling Circuit
Application
Motor Control, Resistive Load
Features
Without Built-In Suppressor Module
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Operating Speed
3600 cycles per hr
Impedance
2.5 mOhm
Non-Overlap Time
1.5 ms
Mechanical Durability
10 Mcycles
Electrical Durability
0.6 Mcycles (25 A, AC-1, Less than 440 V); 1 Mcycles (12 A, AC-3, Less than 440 V)
Inrush VA
70 VA
Rated Breaking Capacity
250 A @ 440V
Operating Time
12 to 22 ms (Closing), 4 to 19 ms (Opening)
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 25 A (Type 1 Power Circuit), 20 A (Type 2 Power Circuit)
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
IP Rating
IP20
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Toxic Heavy Metal Free, Pollution Degree 3
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Series
TeSys Easy
Overvoltage Category
CAT III
Control Circuit Voltage Limits
Drop-Out: 0.3 to 0.6 Uc (at 70°C 50/60 Hz); Operational: 0.8 to 1.1 Uc (at 60°C 50 Hz 0.85 to 1.1 Uc (at 60°C 60 Hz), 1 to 1.1 Uc (at 70°C 50/60 Hz)
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Watts Loss
2 to 3W
Rated Making Capacity
250 A @ 440V (Power Circuit), 140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit)
Max. Operating Watts
3 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz), 5.5 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz), 5.5 kW (at 415V AC 50/60 Hz), 5.5 kW (at 440V AC 50/60 Hz), 7.5 kW (at 500V AC 50/60 Hz), 7.5 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz)
Hold VA
7.5 VA (at 60 Hz 20°C), 7 VA (at 50 Hz 20°C)
Net Weight
0.32 kg
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Shock Resistance
15 G for 11 ms (Contactor Closed), 10 G for 11 ms (Contactor Open)
Impulse Withstand Voltage
6 kV
Rated Insulation Volts
600/690V
Tightening Torque
1.7 Nm
Maximum Voltage Rating
690V AC
Frequency
50/60 Hz
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Contactor Style
IEC
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Full Load Current - Inductive
12:00 AM
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1/3 hp
Mounting Style
DIN Rail, Plate
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1 hp
Embedded Surge Suppressor
No
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Full Load Current - Resistive
12:00 AM
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
5 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
7 1/2 hp
Electrical Operating Durability
Number of Normally Open Main Contacts
Resistance Properties
Fire Resistant, Insulation Resistant
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
2 hp
Conventional Free Air Thermal Current
25 A (at 60°C Power Circuit), 10 A (at 60°C Signalling Circuit)
Description
The SCHNEIDER ELECTRIC - IEC Magnetic Contactor is a motor control and resistive load device designed for industrial applications. This non-reversing contactor operates with a coil voltage of 24V AC, making it suitable for various electrical systems. It features screw clamp terminals for secure electrical connections and has an operational frequency of 50/60 Hz. The contactor has an electrical operating lifespan rated for up to 1 million cycles under specified conditions. With its compact dimensions (3.39 in depth, 3.03 in height, and 1.77 in width), this unit can be conveniently mounted on DIN rails or plates.
Key Features:
  • Auxiliary Contact Configuration: Comes with one normally open (1NO) auxiliary contact.
  • Electrical Durability: Rated for operation with up to 0.6 Mcycles at less than 440 V (25 A, AC-1) and up to 1 Mcycles at less than 440 V (12 A, AC-3).
  • Maximum Operating Watts: Rated for operation within power loads between three kilowatts (@220 to @230VAC) and seven-and-a-half kilowatts (@660to @690VAC).