  • Mfr # LC1DT25U7
  • Zoro # G0848535
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LC1DT25U7
Country of Origin
Indonesia
Overall Width
45 mm
Overall Depth
92 mm
Overall Height
85 mm
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
4
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
Series
LC1D
Contact Compatibility
M6
Features
Without Built-In Suppressor Module
Inrush VA
70 VA
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Toxic Heavy Metal Free, Pollution Degree 3
Impulse Withstand Voltage
6 kV
Safety Reliability Level
Operating Altitude
0 to 9842.52 ft (0 to 3000 m)
Net Weight
0.365 kg
Tightening Torque
1.7 Nm
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Application
Resistive Load
Maximum Operating Rate
3600 cyc/h 140°F (60°C)
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Hold VA
7.5 VA (at 60 Hz 20°C), 7 VA (at 50 Hz 20°C)
1.5 ms
Utilisation Category
AC-1; AC-3; AC-3e; AC-4
Mechanical Robustness
Vibrations contactor open 2 Gn, 5 to 300 Hz); Vibrations contactor closed 4 Gn, 5 to 300 Hz); Shocks contactor closed 15 Gn for 11 ms); Shocks contactor open 10 Gn for 11 ms)
Impedance
2.5 mOhm
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 40 A (Type 1 Power Circuit), 25 A (Type 2 Power Circuit)
Electrical Durability
0.8 Mcycles (25 A, AC-1, Less than 440 V)
Shock Resistance
10 G for 11 ms (Contactor Open), 15 G for 11 ms (Contactor Closed)
Rated Making Capacity
140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit), 250 A @ 440V (Power Circuit)
Rated Breaking Capacity
250 A @ 440V
Rated Short-Time Withstand Current
30 A (at 40°C for 10 min Power Circuit), 61 A (at 40°C for 1 min Power Circuit), 105 A (at 40°C for 10 s Power Circuit), 210 A (at 40°C for 1 s Power Circuit), 100 A (For 1 s Signalling Circuit), 120 A (For 500 ms Signalling Circuit), 140 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Inrush Power in VA
70 VA 60 Hz cos phi 0.75 (at 68°F (20°C)); 70 VA 50 Hz cos phi 0.75 (at 68°F (20°C))
Fire Rating
UL 94 V1
Climatic Withstand
IACS E10 exposure to damp heat; IEC 60947-1 Annex Q category D exposure to damp heat
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Operating Time
4 to 19 ms (Opening), 12 to 22 ms (Closing)
Pollution Degree
3
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Auxiliary Contacts Type
Mechanically linked 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1; Mirror contact 1 NC IEC 60947-4-1
Protective Treatment
THIEC 60068-2-30
Heat Dissipation
2 to 3 W at 50/60 Hz
Rated Operational Voltage
Power circuit Less than or Equal to 690 V AC 25 to 400 Hz; Power circuit Less than or Equal to 300 V DC
Power Dissipation Per Pole
1.56 W AC-1
Mechanical Durability
15 Mcycles
Control Circuit Voltage Limits
Drop-Out AC: 0.3 to 0.6 Uc (at -40 to 70°C 50/60 Hz); Operational AC: 0.8 to 1.1 Uc (at -40 to 60°C 50 Hz), 0.85 to 1.1 Uc (at -40 to 60°C 60 Hz), 1 to 1.1 Uc (at 60 to 70°C 50/60 Hz)
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Fire Resistance
1562°F (850°C) IEC 60695-2-1
Rated Insulation Volts
600/690V
Operating Speed
3600 cycles per hr
Control Circuit Type
AC 50/60 Hz
Protective Cover
With
Pole Contact Composition
4 NO
Conventional Free Air Thermal Current
10 A (at 140°F (60°C)) for signalling circuit; 25 A (at 140°F (60°C)) for power circuit
Watts Loss
2 to 3W
Control Circuit Voltage
240 V AC 50/60 Hz
Rated Operational Current
25 A (at Less than 140°F (60°C)) at Less than or Equal to 440 V AC AC-1 for power circuit
Full Load Current - Resistive
25 A
Full Load Current - Inductive
25 A
Mounting Style
Plate, Rail
Maximum Voltage Rating
690V AC, 300V DC
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Ambient Air Temperature For Operation
-40 to 140°F (-40 to 60°C); 140 to 158°F (60 to 70°C) with derating
Description
The product is an IEC Magnetic Contactor (Schneider Electric LC1D series) rated for switching resistive loads within specified parameters. It features four poles, non-reversing operation, and a 240 V AC coil, with a 1NC/1NO auxiliary contact. Wiring is via screw clamp terminals, and a protective cover is included.
Key features
  • Coil voltage: 240 V AC (50/60 Hz)
  • Poles and contacts: 4P; 4 NO
  • Auxiliary contacts: 1NC/1NO; mechanically linked 1 NO + 1 NC
  • Terminals: Screw Clamp
  • Mounting: Plate; Rail
  • Protective cover: Included
  • IP rating: IP20
  • Series: LC1D
  • Weight: 0.365 kg; Dimensions: 45 mm W × 85 mm H × 92 mm D
  • Impedance: 2.5 mΩ