  • Mfr # 725BXXBM4L-120A
  • Zoro # G1949437
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick-Connect
Coil Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
725BXXBM4L-120A
Dimensions
2.00"H, 1.97"W, 1.30"D
Overall Height - Relay
2.0 in
Body Depth
1.3 in
Flat Pin Width
0.25 in
Body Height
2 in
Body Width
1.97 in
Overall Depth
2.02 in
Height
1.97 in (50 mm)
Width
1.30 in (33.1 mm)
Depth
2.09 in (53.05 mm)
Body Height - Relay
2.0 in
Body Depth - Relay
1.3 in
Body Width - Relay
1.97 in
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick-Connect
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
25 A
Contact Rating (AC)
25 A @ 240/277V
Contact Rating (DC)
25 A @ 28/30V
Contact Form - Relay
DPST-NO
Features
2hp @ 277V AC, LED & Button
Mounting
Plug-In Socket
HP @ 120V
1
Mounting - Relay
Pins
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
HP @ 240V
Item - Relay
Enclosed Power Relay
DC Contact Rating - Relay
25A @ 28V
Power Consumption - Relay
2.5 VA
Hz - Electrical
50/60 Hz
Coil Volts
120V AC
Number of Pins - Relay
AC Contact Rating - Relay
25A @ 277V
Electrical Connection - Power Relay
1/4 in Tab Terminal
Contact Amp Rating (Resistive)
25A @ 277VAC/30VDC
Maximum Switching Voltage
240V, 277V
Status Indicator
LED Indicator, Mechanical Flag
Dielectric Strength
2,000V AC Between Poles, 4,000V AC Between Coil and Contact
Input Voltage
102 to 132V AC
Horsepower @ 240V AC
2 hp
Minimum Switching Current
100 mA
Series
Harmony(TM) 725 Power Series
Base Type
Socket
IP Rating
IP40
Operating Current
25 A at 240V AC (General Purpose), 25 A at 240V AC (Resistive Load), 25 A at 277V AC (Resistive Load), 25 A at 28V DC (Resistive Load), 25 A at 30V DC (Resistive Load)
Socket Code
M
Push-To-Test Method
Lockable
Horsepower @ 120V AC
Coil Resistance
5,200 ohm
Power Consumption
2.5 VA
CAD Available
Yes
Product Type
Plug-in relay
Electrical Durability
100000 cycles resistive IEC
[Ie] rated operational current
25 A at 277 V AC (on resistive load) conforming to UL; 25 A at 240 V AC (general purpose) conforming to UL; 25 A at 30 V DC (on resistive load) conforming to UL; 25 A at 240 V AC (on resistive load) conforming to IEC; 25 A at 28 V DC (on resistive load) conforming to IEC
Average Coil Consumption
2.50 VA
Contacts Material
Silver alloy contacts
Control Type
Lockable test button
Connections - terminals
Quick-connect terminal strips 6.35 x 0.8 mm
Rated Power in HP
1 hp 120 V AC; 2 hp 277 V AC
[Uc] control circuit voltage
120 V
ambient temperature range - operational
-4 to 131°F (-20 to 55°C)
Mechanical Durability
5000000 cycles
Ambient Air Temperature for Storage
-67 to 212°F (-55 to 100°C)
Rated power in W
1.3 kW 120 V tungsten
Nominal input voltage
102...132 V AC 50/60 Hz
Local Signalling
LED indicator; Flag
Product Range
Harmony Electromechanical Relays
Type
Power
Description
Enclosed Power Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 120V AC, Contact Form DPST-NO, Current Rating 25 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.25 in, Number of Pins 6, Status Indicator LED Indicator, Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 25 A @ 240/277V, Contact Rating (DC) 25 A @ 28/30V, Horsepower @ 120V AC 1 hp, Horsepower @ 240V AC 2 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Lockable, Body Depth 2.09 in, Body Height 1.3 in, Body Width 1.97 in, Coil Resistance 5,200 ohm