  • Mfr # 792XDX3M4L-24D
  • Zoro # G0316858
/ea
Key Features
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Faston Connector
Base Shape
Square
Number of Pins
14
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
792XDX3M4L-24D
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
1.54 in
Body Height
1.07 in
Overall Depth
1.81 in
Body Width
0.83 in
Body Depth
1.57 in
Flat Pin Width
0.02 in
Width
0.83 in (21 mm)
Depth
1.07 in (27.2 mm)
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Faston Connector
Base Shape
Square
Number of Pins
14
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
3 A
Contact Form
4PDT
Contact Rating (AC)
1 A @ 250V, 2 A @ 250V, 3 A @ 120/240/277V
Contact Rating (DC)
1 A @ 28V, 2 A @ 28V, 3 A @ 30V
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed
Power Consumption - Relay
1.1 W
Socket
Mfr. No. 70-782E14, 70-461
Status Indicator
LED Indicator, Mechanical Flag
Contact Material
Gold Plated Bifurcated Silver
Socket Code
P
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Maximum Switching Voltage
250V AC, 300V DC
Minimum Switching Current
3 mA
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Push-To-Test Method
Lockable
Power Consumption
0.8 W
Input Voltage
24V DC
IP Rating
IP40
Dielectric Strength
1,300V AC Between Contacts, 2,000V AC Between Coil and Contact, 2,000V AC Between Poles
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Horsepower @ 240V AC
1 hp
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ 120V AC
1/16 hp
Weight
1.31 oz
Coil Resistance
640 ohm
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Electrical Operating Durability
Motor Rated
Yes
For Use With
General Purpose Relay
Response Time
25 msec
Series
792 Series
Operating Current
1 A at 250V AC-1 (NC Conforming to IEC), 1 A at 28V DC-1 (NC Conforming to IEC), 2 A at 250V AC-1 (NO Conforming to IEC), 2 A at 28V DC-1 (NO Conforming to IEC), 3 A at 120V AC (Conforming to UL), 3 A at 240/277V AC (Conforming to UL), 3 A at 30V DC (Conforming to UL)
Ambient Air Temperature for Storage
-40 to 185°F (-40 to 85°C)
Power consumption in W
0.8 W DC
Surge Withstand Duration
1.2/50µs
Voltage Range
0.8...1.1 Un AC/DC
Drop-out Voltage Threshold
>= 0.15 Uc AC; >= 0.1 Uc DC
Product Range
Legacy
Motor Power HP
0.0625 hp 120 V AC
Operating Time
25 ms; 20 ms at maximum rated voltage
Shock Resistance
10 gn in operation; 30 gn not operating
Connections Terminals
Faston connectors
Vibration Resistance
3 gn 35 to 150 Hz)operating; +/- 1 mm 10 to 35 Hz)operating; 5 gn 35 to 150 Hz)not operating; +/- 1 mm 10 to 35 Hz)not operating
Contact Composition
4 NO + 4 NC
Control Type
Lockable test button
Ambient Air Temperature for Operation
-40 to 131°F (-40 to 55°C)
Product Certifications
UL; CSA; CE
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V DC, Contact Form 4PDT, Current Rating 3 A, Electrical Connection Faston Connector, Flat Pin Width 0.02 in, Number of Pins 14, Status Indicator LED Indicator, Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 1 A @ 250V, 2 A @ 250V, 3 A @ 120/240/277V, Contact Rating (DC) 1 A @ 28V, 2 A @ 28V, 3 A @ 30V, Horsepower @ 120V AC 1/16 hp, Horsepower @ 240V AC 1 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Lockable, Body Depth 1.57 in