  • Mfr # 9001KYK25
  • Zoro # G2393282
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Contact Form
1NO/1NC
Number of Gangs
1
Legend
Up/Down
Type of Operator
Push Button/Push Button
Number of Pilot Lights
0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
9001KYK25
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Size
30 mm
Width
3.58 in
Height
3.53 in
Depth
5.75 in
Overall Height
5.75 in
Overall Depth
3.53 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Hub Size - Maximum
3/4 in
Overall Width
3.62 in
Details
Item
Control Station
Contact Form
1NO/1NC
Number of Gangs
1
Legend
Up/Down
Type of Operator
Push Button/Push Button
Number of Pilot Lights
0
Number of Operators
2
NEMA Rating
Series
9001K
Hub Style
Dead-End
Standards
CE, CSA, UL Listed
Contact Rating
10A @ 600V AC, 2.5A @ 24V DC
For Use With
indoor/outdoor
Action
Momentary
Hub
3/4 in NPT
Mechanical Interlock
No
Enclosure Material
Zinc
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
NEMA Contact Rating Designation
A600/Q600
Enclosure Color
Gray
Mounting
Wall
Operator Color
(2) Black
Number of Speeds
IP Rating
IP66
Terminal Connection
screw-clamp terminals
Mounting Style
Surface
Provided Equipment
Contact block; Legend plate
Enclosure/Cubicle Description
Surface mounting
Product Or Component Type
Complete control station
Rated Operational Current AC
10 A
Control Station Composition
1 push-button 1 NO + 1 NC UP-DOWN
Contact Block Name
KA1
NEMA Degree Of Protection
NEMA 3/4/13
AC Contact Rating
1.2 A @ 600 V, 1.5 A @ 480 V, 3 A @ 240 V, 6 A @ 120 V
Operator Configuration
(2) Push Buttons
Includes Mechanical Interlock
No Mechanical Interlock Included.
NEMA Enclosure Rating
Product Type
Control Station
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
DC Contact Rating
0.2 A @ 600 V, 0.55 A @ 240 V, 1.1 A @ 120 V