  • Mfr # 8501RS14P14V20
  • Zoro # G2025965
/ea
Key Features
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
14
Coil Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8501RS14P14V20
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
1.71 in
Body Depth
1.4 in
Body Height
2.17 in
Body Width
1.38 in
Overall Depth
1.63 in
Flat Pin Width
0.09 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
14
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
6 A
Contact Form
4PDT
Contact Rating (AC)
5 A @ 240V
Contact Rating (DC)
5 A @ 28V
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed
Contact Material
Silver Alloy
Features
Green Indicator Relay Energised LED
HP @ 120V
Not Rated
HP @ 240V
Not Rated
Power Consumption - Relay
1.2 VA
Status Indicator
LED Indicator, Mechanical Flag
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Compatible with Manufacturer Model Number
Horsepower @ 240V AC
Horsepower @ 120V AC
1/3 hp
Motor Rated
Yes
Maximum Switching Voltage
300V AC, 30V DC
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Push-To-Test Method
No Button
Response Time
20 msec
Sealing
Enclosed
Socket Code
G
Series
Square D 8501R Miniature Control Series
Pin Shape
Flat
Power Consumption
1.2 VA
Compatible Manufacturer Part Number
Compatible Manufacturer Model Number
Operating Time
20 ms - pick-up || 20 ms - drop-out
Switching Voltage
300 V AC; 30 V DC
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 120V AC, Contact Form 4PDT, Current Rating 6 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.09 in, Number of Pins 14, Pin Shape Flat, Sealing Enclosed, Status Indicator LED Indicator, Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 5 A @ 240V, Contact Rating (DC) 5 A @ 28V, Horsepower @ 120V AC 1/3 hp, Horsepower @ 240V AC Not Rated, Mounting Style Socket, Push-To-Test Method No Button, Body Depth 1.4 in, Body Height 2.17 in