  • Mfr # SCC-TS02S50-TPR-GRY-M12X22-MRI
  • Zoro # G108372181
/ea
Key Features
Caster Stem Type
Threaded stem
Mounting Height
2-5/16"
Wheel/Tread Material
Rubber
Stem Length
22mm
Wheel Bearing Type
Plain Bore
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SCC-TS02S50-TPR-GRY-M12X22-MRI
Country of Origin
United States
Dimensions
Mounting Height
2-5/16"
Stem Length
22mm
Size
2"
Thread Length
22mm
Stem Dia.
12mm
Details
Caster Stem Type
Threaded stem
Wheel/Tread Material
Rubber
Wheel Bearing Type
Plain Bore
Finish
Thermoplastic rubber on nylon
Load Capacity
66 lbs.
Tire Type
Twin wheel
Includes
(1) Swivel caster
Thread Pitch
1.75
Mounting Type
Description
Listing is for 1 one 2 diameter MRI Safe gray twin wheel non-marking thermoplastic rubber swivel caster with a 12mm diameter - 1.75 TPI x 22mm length threaded stem. Supports up to 66 lbs. per caster. When searching for a reliable, mobile solution to your medical equipment, consider Service Caster's MRI Safe Series 02 thermoplastic rubber twin wheel casters. Rated MRI Conditional for use in MRI examination rooms, these quiet rolling, non marking casters feature non-magnetic components. An extremely controlled manufacturing process and specified materials allow the MRI Safe 02 Series to be completely non-magnetic, making it an ideal mobility solution for medical equipment that is operated near MRI machines. The MRI Safe 02 Series is also great for non corrosive applications where water and moisture can present potential issues. With the finest craftsmanship and quality materials, these casters are built solid and ready to roll. Service Caster is unsurpassed in quality, reliability, and excellent customer service. Count on us to move you forward.