  • Mfr # SCC-EZPUS420-18MM-KW-2SS
  • Zoro # G405442877
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wheel Width
2
Fits Axle Dia.
18mm
Wheel Material
Polyurethane on Cast Iron
Type
Drive Wheel
Bore Dia.
18mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SCC-EZPUS420-18MM-KW-2SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia.
4
Wheel Width
2
Fits Axle Dia.
18mm
Bore Dia.
18mm
Size
4" x 2"
Details
Wheel Material
Polyurethane on Cast Iron
Type
Drive Wheel
Durometer
90-95A
Caster Temp. Range
-40 degrees F to 180 degrees F
Bearing Type
Plain Bore
Tire Type
Polyurethane
Finish
Polyurethane
Capacity
Description
Listing is for one (1) Service Caster 4" diameter by 2" tread width keyed drive wheel.When searching for a reliable and durable solution for replacement keyed drive wheels, consider Service Caster’s Polyurethane on Cast Iron wheels. Polyurethane on cast iron is the most versatile and cost-effective industrial wheel on the market. Service Caster’s polyurethane tread is liquid cast and chemically bonded to a Class 30 solid web cast iron center. The non-marking and non-sparking tread protects floors, rolls quiet and is resistant to most chemicals, while the high capacity load bearing wears like iron. Featuring a green polyurethane tread and a silver cast iron core, this keyed drive wheel comes with a 18mm plain bore and a 6mm x 2.8mm keyway. This wheel also comes standard with (2) 1/4" set screws, one on the keyway and one 90 degrees from it. Finally, featuring a 90-95 Shore (A) durometer, this wheel is a great option for anyone looking for a keyed drive wheel. If you do not see the needed size listed, please contact us so we can assist you further. Service Caster is unsurpassed in quality, reliability, and excellent customer service. Count on us to move you forward.