  • Mfr # 3RT20261KB40
  • Zoro # G1892758
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V DC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RT20261KB40
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Depth
8.3 in
Mounting Hole Distance - Height
2.36 in
Frame Size
S0
Mounting Hole Diameter
0.19 in
Overall Height
3.6 in
Overall Width
3.25 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V DC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
REACH Art 33, WEEE (2012/19/EU)
HP @ 3 Phase - 575V
20 hp
Frame / Series / Class / Code
S0
IP Rating
IP20
Series
SIRIUS 3RT20
Watts Loss
1.9W (Current Dependent); 4.5W (Current Independent)
Max. Operating Watts
11 kW (at 400V, AC-3), 23 kW (at 400V, AC-1)
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Mounting Style
DIN Rail, Surface
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Contactor Style
IEC
Number of Normally Open Main Contacts
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Response Time
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Mechanical Operating Durability
Mounting Postion
Vertical
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
5 hp
Full Load Current - Inductive
25 A
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
20 hp
Phase
Three
Maximum Voltage Rating
690V AC
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Embedded Surge Suppressor
Yes
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Full Load Current - Resistive
40 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Description
The SIEMENS - IEC Magnetic Contactor is a non-reversing, three-pole contactor with a coil voltage of 24V DC. It features an auxiliary contact configuration of 1NO/1NC and has an electrical connection via screws. The device comes in the S0 frame size and includes auxiliary contacts. With its DIN Rail or surface mounting style, it can be positioned vertically for installation. This magnetic contactor operates at maximum operating watts of 11 kW (at 400V, AC-3) and 23 kW (at 400V, AC-1), while having a maximum voltage rating of up to 690V AC.
Key Features:
  • Coil Voltage: Operates on a coil voltage of 24 V DC.
  • Full Load Amps: Rated for operation with inductive loads up to 25 A and resistive loads up to 40 A.