  • Mfr # 3RT2544-1NB30
  • Zoro # G315999119
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RT2544-1NB30
Country of Origin
Germany
Details
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Screw
Description
power contactor, AC-3, 65 A, 30 kW / 400 V, 4-pole, 20-33 V AC/DC, 50/60 Hz, with integrated varistor, main contacts: 2 NO + 2 NC, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S3