  • Mfr # 3RT2024-2AC24
  • Zoro # G115303666
Terminal Connection Type
Spring Type
Coil Voltage
24V AC
Full Load Current - Inductive
12 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RT2024-2AC24
Item
Definite Purpose Contactor
Terminal Connection Type
Spring Type
Coil Voltage
24V AC
Full Load Current - Inductive
12 A
Series
3RT
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 12 A, 5.5 kW / 400 V, 3-pole, 24 V AC, 50/60 Hz, auxiliary contacts: 2 NO + 2 NC, spring-loaded terminal, size: S0, removable auxiliary switch