  • Mfr # 3RT2037-3NB30
  • Zoro # G415304400
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RT2037-3NB30
Details
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 65 A, 30 kW / 400 V, 3-pole, 20-33 V AC/DC, 50/60 Hz, with integrated varistor, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, main circuit: screw terminal, control and auxiliary circuit: spring-loaded terminal, size: S2