  • Mfr # 3RT2038-1AC24
  • Zoro # G415304776
Key Features
Phase
3
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Coil Voltage
24V AC
Full Load Current - Inductive
80 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RT2038-1AC24
Details
Phase
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Coil Voltage
24V AC
Full Load Current - Inductive
80 A
Number of Poles
Item
Definite Purpose Contactor
Series
3RT
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 80 A, 37 kW / 400 V, 3-pole, 24 V AC, 50/60 Hz, auxiliary contacts: 2 NO + 2 NC, screw terminal, size: S2, removable auxiliary switch