  • Mfr # 3SU1100-0BB10-1FA0
  • Zoro # G3040867
/ea
Key Features
Material
Plastic
Color
Black
Contact Form
1NO/1NC
NEMA Rating
1, 12, 2, 3, 3R, 4, 4X
Basic Material
Polyamide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3SU1100-0BB10-1FA0
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size
22 mm
Panel Cutout Diameter
22 mm
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Width
1.18 in
Overall Depth
3.46 in
Overall Height
1.57 in
Details
Item
Extended Push Button Operator
Material
Plastic
Color
Black
Contact Form
1NO/1NC
NEMA Rating
1, 12, 2, 3, 3R, 4, 4X
Basic Material
Polyamide
Standards
REACH, WEEE (2012/19/EU)
Action
Momentary
Head Material
NEMA Contact Rating Designation
A600/R300
Number of Operators
1
Terminal Connection
Screw
IP Rating
IP66, IP67, IP69, IP69K
Contact Rating
10A @ 600V AC, 1A @ 600V DC
Bezel
Type of Operator
Extended Button
Features
Possible to Select 1 to 4 Positions with ID Keys, Four ID Keys with Different Codes
Product Type
Push Button Operators
Application
Complete unit
Bezel Material
Type
Pushbuttons
Operating cycles
Mounting
front plate mounting
Contact configuration
36526
Operating Temperature
-25°C to 70°C
Special Features
Yes
Number of Poles
1
Actuator
Button, raised
Voltage rating
5
Connection
screw-type terminals
Insulation
IP66, IP67, IP69(IP69K)
Environmental Conditions
-25
Head Color
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
DC Contact Rating
1 A @ 600 V
Operator Material
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Series
3SU
Push Button Style
Extended
Number of Indicator Lights
0
Operator Voltage Rating - Maximum
500 V
Operator Illumination
Non-Illuminated
AC Contact Rating
10 A @ 600 V