  • Mfr # 15PMPDWOP
  • Zoro # G1995878
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Type
Tether Float
Voltage
120/230VAC
Max. Pressure
20 psi
Amps
15 A
Float Switch Off Point
45 Degrees Below Horizontal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
15PMPDWOP
Country of Origin
United States
Dimensions
Float Dia. (In.)
3-1/16
Float Switch Cord Length
15 ft.
Tether Length Min.-Max.
3-1/2" to 24"
Height
3-9/16"
Float Length (In.)
Length
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Float Length
3 5/8 in
Float Dia.
3 1/16 in
Minimum Tether Length
3 1/2 in
Cord Length
15 ft
Maximum Tether Length
24 in
Float Diameter
3 1/8 in
Tether Length - Maximum
24 in
Tether Length - Minimum
3 1/2 in
Details
Switch Type
Tether Float
Voltage
120/230VAC
Max. Pressure
20 psi
Item
Float Switch
Amps
15 A
Float Switch Off Point
45 Degrees Below Horizontal
Body Material
PVC
Max. Water Level Adjustment
36
Type
Wide Angle
Min. Water Level Adjustment
7
Operation
NO
Float Switch Float Material
PVC
Float Switch On Point
45 Degrees Above Horizontal
Max. Pressure (PSI)
20
For Use With
Pumps Up to 15A
Includes
Pipe Clamp
Connection
Wire Leads
Float Switch Contact Form
Normally Open
Compliance
UL, CSA
Wire Lead
SJOW
Agency Compliance
CSA, UL
Pumping Range Min./Max.
7 to 36
Series
PumpMaster Plus
Mounts
Hose Clamp
Electrical Connection (Pumps)
Wire Leads
Float Material
Control Range
Adjustable
Turns Off At
45 Degrees Below
Electrical Connection - Pumps
Wire Gauge
14
Mounting Bracket Material
ABS/Stainless Steel
Max. Liquid Temp.
140 Degrees F
Standards
CSA, UL Listed
Contact Form
Normally Open
Electrical Connection
2-Conductor Wire Leads
Switch Actuation
Rated Voltage
Contact Default
Off Point
On Point
45 Degrees Above Horizontal
Liquid Temperature - Maximum
140 Degrees F
Counterweight Type
No Counterweight
NEC Cord Designation
SJOW
Running Current - Maximum
15 A
Starting Current - Maximum
85 A
Electric Load Current - Minimum
100 mA @ 120V AC, 100 mA @ 250V AC
Actuation Method
Mechanically-Activated
Compatible Manufacturer Part Number
15PMPDWOP
Compatible Pump Type
Sewage Pump, Sump Pump
Electric Load Current - Maximum
13 A @ 125V AC, 13 A @ 250V AC