  • Mfr # NCRB1BW30-180S
  • Zoro # G015380101
Weight
0.49 lb
Bore Diameter
30 mm
Shaft Diameter
7.94 mm
Overall Height
74.93 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
NCRB1BW30-180S
Bore Diameter
30 mm
Shaft Diameter
7.94 mm
Overall Height
74.93 mm
Shaft Length
17.02 mm
Overall Length
50.04 mm
Weight
0.49 lb
Maximum Operating Pressure
33.36 psi
Rotation Angle
180 Degrees
Minimum Operating Pressure
14.5 psi
Maximum Output Torque
32 in-lb
Description
Rotary Air Actuator, Actuator Style Single Vane, Maximum Output Torque 32 in-lb, Rotation Angle 180 Degrees , Bore Diameter 30 mm, Maximum Operating Pressure 33.36 psi, Shaft Diameter 7.94 mm, Shaft Length 17.02 mm, Inlet Size #10-32, Air Inlet Type UNF, Cushion Type Rubber Cushion, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Weight 0.49 lb, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Pressure 14.5 psi, Minimum Operating Temperature 41 Degrees F, Standards RoHS Compliant