  • Mfr # NCRB1BW30-180SE
  • Zoro # G415380114
Overall Length
50.04 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
NCRB1BW30-180SE
Overall Length
50.04 mm
Shaft Length
17.02 mm
Shaft Diameter
7.94 mm
Bore Diameter
30 mm
Overall Height
74.93 mm
Weight
0.36 lb
Rotation Angle
180 Degrees
Maximum Operating Pressure
33.36 psi
Minimum Operating Pressure
14.5 psi
Maximum Output Torque
32 in-lb
Port Location
Axial Ported
Description
Rotary Air Actuator, Actuator Style Single Vane, Maximum Output Torque 32 in-lb, Rotation Angle 180 Degrees , Bore Diameter 30 mm, Maximum Operating Pressure 33.36 psi, Shaft Diameter 7.94 mm, Shaft Length 17.02 mm, Inlet Size #10-32, Air Inlet Type UNF, Cushion Type Rubber Cushion, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Weight 0.36 lb, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Pressure 14.5 psi, Minimum Operating Temperature 41 Degrees F, Standards RoHS Compliant