  • Mfr # MHF2-20D2
  • Zoro # G4999079
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Material
Aluminum
Finger Material
Stainless Steel
Open Width
80 mm
System of Measurement
Metric
Series
MHF2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MHF2-20D2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Open Width
80 mm
Overall Length
62 mm
Overall Height
41 mm
Stroke Length
80 mm
Overall Width
174 mm
Inlet Size
M5 x 0.8
Bore Diameter
20 mm
Details
Item
Short Stroke Gripper
Body Material
Aluminum
Finger Material
Stainless Steel
System of Measurement
Metric
Series
MHF2
Repeatability
+/-0.05 mm
Standards
RoHS Compliant
Maximum Operating Pressure
101 psi
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Weight
1,225 g
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Operating Pressure
15 psi
Body Material Finish
Hard Anodized
Seal Material
Nitrile
Description
Short Stroke Gripper, Series MHF2, Open Width 80 mm, Stroke Length 80 mm, Maximum Operating Pressure 101 psi, Minimum Operating Pressure 15 psi, Overall Length 62 mm, Overall Width 174 mm, Overall Height 41 mm, Body Material Aluminum, Finger Material Stainless Steel, Inlet Size M5 x 0.8, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Temperature 14 Degrees F, Standards RoHS Compliant, Weight 1,225 g, Body Material Finish Hard Anodized, System of Measurement Metric