  • Mfr # VQ2401-51
  • Zoro # G5244802
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Style
Base-Mounted
Series
VQ2000
Voltage
24V DC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Pilot Pressure
30 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VQ2401-51
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Height
3/4 in
Overall Width
2 in
Overall Length
5 in
Details
Item
Solenoid Air Control Valve
Body Style
Base-Mounted
Series
VQ2000
Voltage
24V DC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Pilot Pressure
30 psi
Power Consumption
0.4 W
Coefficient of Volume
0.49
Body Material
Die Cast Zinc
Override
Non-Locking
Electrical Connections
Plug-In
Valve Ways and Positions
5-Way/3-Position
CFM
2.6
Max. CFM - Valves
2.6 cfm
Air Valve Type
5-Way, 3-Position
Ambient Temp. Range
14 Degrees to 122 Degrees F
Pressure Range
30 to 100 psi
Standards
RoHS Compliant
Operational Pressure Range
30 to 100 psi
Shifting Technology
Solenoid
Number of Ways
Five-Way
Number of Positions
Three-Position
Seal Material
Rubber
Electrical Connection Type
Plug-In
Flow Rate - Maximum
2.6 cfm
For Media
Air, Inert Gas
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
101 psi
Valve Type
Spool
Spool Material
Aluminum
Includes Solenoid Coil
Solenoid Coil Included
Product Type
Solenoid Air Control Valve
Operating Pressure - Minimum
15 psi
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Lubrication
Lubrication Not Required
Duty Cycle
Continuous
Number of Ports
5
Return Action
Spring Return
Response Time
44 msec
Coefficient of Volume (Cv)
0.8
Description
Solenoid Air Control Valve, Valve Ways and Positions 5-Way/3-Position, Voltage 24V DC, Center Position Not Applicable, Valve Actuator / Return Solenoid / Spring, Max. CFM - Valves 2.6 cfm, Operational Pressure Range 30 to 100 psi, Body Style Base-Mounted, Pilot Pressure 30 psi, Coefficient of Volume 0.49, Plug-In Electrical Connections, Shifting Technology Solenoid, Power Consumption 0.4 W, Ambient Temp. Range 14 Degrees to 122 Degrees F, Override Non-Locking, Overall Height 3/4 in