  • Zoro # G3463975
Key Features
Type
Full Circle
Gasket Material
Nitrile Rubber
Pipe Size
3 in
Length
7 1/2 in
Material
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
238035007009 CC
Zoro #
G3463975
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
3 in
Length
7 1/2 in
Fits Outside Dia.
3.46 in to 3.70 in
Outlet Pipe Size
1 in
Bolt Size
5/8 x 6 7/8 in
For Pipe Size
3 in
For Minimum Outside Diameter
3 7/16 in
Overall Length
7.5 in
Bolt Length
6 7/8 in
For Maximum Copper Tube Size
3 in
Bolt Diameter
5/8 in
For Maximum Outside Diameter
3 11/16 in
Details
Type
Full Circle
Gasket Material
Nitrile Rubber
Material
304 Stainless Steel
Item
Repair Clamp
Bolt Material
Steel
Standards
ANSI A21.11, ASTM A536
Number of Bolts
3
Outlet Connection
Yes
Max. Pressure (PSI)
300
Temp. Range
-20F to 180F
Outlet Connection Type
CC
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Maximum Vacuum Pressure
10 psi
Clamp Material
Nut Material
Steel
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
For Fluid Type
Acids, Aliphatic Hydrocarbon Fluids, Alkalies, Chemicals, Natural Gas, Oils, Water
Gasket Coverage
Full Coverage
Features
Maximum Operating Pressure
300 psI
Lug Material
Iron
Clamp Material Grade
304
Description
Repair Clamp, Bolt Material Steel, Clamp Material Stainless Steel, Clamp Material Grade 304, For Maximum Copper Tube Size 3 in, For Maximum Outside Diameter 3 11/16 in, For Minimum Copper Tube Size Not Applicable, For Minimum Outside Diameter 3 7/16 in, For Pipe Size 3 in, Gasket Coverage Full Coverage, Gasket Material Nitrile Rubber, Maximum Operating Pressure 300 psI, Maximum Vacuum Pressure 10 psi, Number of Bolts 3, Outlet Connection Type CC, Overall Length 7.5 in