  • Mfr # 3827-B60-AA82B
  • Zoro # G7931795
/ea
Key Features
For Media
Air, Caustics, Light Oil, Water
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Nominal Pipe Size
1/8 in
Inlet Connection Type
NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3827-B60-AA82B
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Pipe Size
1/8 in
Overall Height
2-13/32 in
Overall Width
1-3/32 in
Overall Length
Orifice Diameter
3/32 in
Details
For Media
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
Voltage
12V DC
Operation Type
Direct Acting
Seal Material
Buna N
Operating Pressure Differential - Maximum
200 psi Air/Inert Gas, Light Oil, Water
Operating Pressure Differential - Minimum
0 psi
Item
Solenoid Valve
Standards
CE
Safe Working Water Pressure
200 psi
Coil Enclosure
Dust Tight, Water Resistant
Valve Design
2-Way/2-Position
Electrical Connections
Wire Leads
Coil Insulation Class
F
Body Material
Glass Filled Nylon
Application
General Purpose
IP Rating
IP65
Ambient Temperature - Minimum
50 Degrees F
Ambient Temperature - Maximum
122 Degrees F
Coefficient of Volume (Cv)
0.17
Fluid Temperature - Maximum
140 Degrees F
Includes Seal
Yes
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
200 psi
Operating Pressure Differential Light Oil - Maximum
200 psi
Operating Pressure Differential Hot Water - Maximum
Not Rated
Includes Coil
Yes
Operating Pressure Differential Steam - Maximum
Not Rated
Wattage
6.5 W
Valve Positions
2-Position
Operating Pressure Differential Water - Maximum
200 psi
Thread Type
Frequency
60 Hz
Valve Body Style
Straight
NEMA Enclosure Rating
4
Environmental Rating
Outdoor
Description
Solenoid Valve, Valve Ways 2-Way, Valve Starting Configuration Normally Closed, Nominal Pipe Size 1/8 in, Orifice Diameter 3/32 in, Body Material Nylon, Coefficient of Volume (Cv) 0.17, Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum 200 psi, Operating Pressure Differential Fuel Gas - Maximum Not Applicable, Seal Material NBR, Voltage 12V DC, Operating Pressure Differential Fuel Oil - Maximum Not Applicable, Coil Enclosure Dust Tight, Water Resistant