  • Mfr # C10951251500S
  • Zoro # G201844592
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10951251500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.96 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
69.97 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.85 in
Wire Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
Free Length
1 1/2 in
Outside Diameter
1.1 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
93.3 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
50.56 lb
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.542 in