  • Mfr # C10951254000S
  • Zoro # G101844524
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10951254000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
2.31 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
59.98 lb
Free Length
4 in
Inside Diameter
0.85 in
Wire Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.1 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
30 lb/in
Finish
Plain
Load (Lbs.)
50.56 lb
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.686 in