  • Mfr # C10951252000S
  • Zoro # G301844607
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10951252000S
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.23 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
65.81 lb
Wire Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
Free Length
2 in
Inside Diameter
0.85 in
Outside Diameter
1.1 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
65.8 lb/in
Deflection @ Load
0.768 in