  • Mfr # C06251203500S
  • Zoro # G401844873
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C06251203500S
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
Compressed Length
2.79 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
185.56 lb
Outside Diameter
0.63 in
Free Length
3 1/2 in
Inside Diameter
0.39 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.12 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
106 lb/in
Deflection @ Load
0.706 in