Compression Spring Music Wire, PK5, C06251200875S
  • Mfr # C06251200875S
  • Zoro # G701844832
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C06251200875S
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
Compressed Length
0.74 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
238.15 lb
Wire Diameter
0.12 in
Free Length
7/8 in
Outside Diameter
0.63 in
Inside Diameter
0.39 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
544.3 lb/in
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
74.91 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Finish
Plain
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
Deflection @ Load
0.138 in