  • Mfr # C10161203000M
  • Zoro # G901842898
Outside Dia.
1.016 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
1.016 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10161203000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.016 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
1.016 in
Compressed Length
1.58 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
69.98 lb
Wire Diameter
0.12 in
Compatible Rod Size
Free Length
3 in
Inside Diameter
0.78 in
Outside Diameter
1.02 in
Spring Rate
46.7 lb/in
Deflection @ Load
1.422 in