Compression Spring, Music Wire, PK10, C07201051000M
  • Mfr # C07201051000M
  • Zoro # G3322151
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
0.76 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C07201051000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
0.76 in
Outside Diameter
0.72 in
Inside Diameter
0.51 in
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
242.5 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.24 in