Compression Spring, Music Wire, PK10, C09750961500M
  • Mfr # C09750961500M
  • Zoro # G3324583
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
0.93 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09750961500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
0.93 in
Inside Diameter
0.79 in
Free Length
1 1/2 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.1 in
Outside Diameter
0.98 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
44.2 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.57 in